piątek, 09 października 2009
"Wolałbym żyć" Thierry Cohen


Niby niepozorna, cieniutka książeczka (192 str), a jednak... Wciągnęła mnie niesamowicie, a te "kilka" strona pochłonęłam jednym tchem. Historia mało realna (choć kto wie..), a daje tak dużo do myślenia i wzrusza. Książka była pożyczona od koleżanki i choć już ją znam, muszę umieścić tą pozycję na liście książkowych zakupów, bo warto mieć ją w swoich zbiorach.

 

Opis książki:

 8 maja 2001, w swoje dwudzieste urodziny, Jeremiasz, odrzucony przez ukochaną Wiktorię, oskarża Boga o nieczułość i usiłuje popełnić samobójstwo. Gdy się budzi, Wiktoria trzyma go za rękę jako jego szczęśliwa żona. Na kalendarzu dostrzega datę: 8 maja 2002. Co się z nim działo przez rok? Jest martwy? Oszalał? Ale to dopiero początek niesamowitej historii człowieka, który w kilka dni przeżywa kilkadziesiąt lat swego życia, przyglądając się z przerażeniem, ile wyrządził zła... Piękna i mądra historia o tym, że nie wolno przeciwstawiać się Bogu. Książka, która każe się zastanowić, czy wystarczająco dużo robimy dla swoich bliskich i co po nas pozostanie.

Wydawca: Świat Książki
Ilość stron: 192
Oprawa: miękka

 

Trylogia o Tatianie i Aleksandrze Paulliny Simons

 

Na dobry początek, chciałam Was zainteresować moją ulubioną książką, a właściwie książkami, gdyż cała historia zawiera się w trzech tomach.

"Jeździec miedziany"
(tom 1)

Leningrad, rok 1941.
17-letnia Tania Mietanowa poznaje młodego oficera mówiącego z obcym akcentem.
Zakochuje się w nim ku swemu przerażeniu, gdyż Aleksander jest już obiektem uczuć jej siostry Darii. Miłość jednak nie wybiera - Aleksander odwzajemnia uczucia Tani, ale by nie ranić Darii, bohaterowie przysięgają nigdy nie ujawnić swej miłości. Gdy blokada zacieśnia się i miasto zaczyna głodować, śmierć dosięga rodzinę Mietanowów. Tania szaleje ze strachu - jej ukochany walczy w wojskach próbujących przerwać pierścień blokady...
Ledwo odetchnie z ulgą, już Aleksander znajdzie się w nowym niebezpieczeństwie, wyjaśni się tajemnica jego akcentu, a bohaterom zagrozi rozłąka...
Ile jeszcze przejdą, nim los pozwoli im być razem?
I czy okrutna historia w ogóle na to pozwoli?

Wydawca: Świat Książki
Ilość stron: 720
Oprawa: twarda


Ciąg dalszy losów głównych bohaterów opisują pozostałe tomy:

"Tatiana i Aleksander" (tom 2)
"Ogórd letni" (tom 3)


Według mnie to najpiękniejsza historia miłosna jaką do tej pory udało mi się przeczytać. Książka niesamowicie wciągająca, a dzięki niezwykłym i szczegółowym opisom zarówno samych bohaterów, miejsc, jak i wydarzeń mających miejsce w tamtym okresie, powodują, że czytelnik wręcz przenosi się do świata Tatiany i Aleksandra. Mimo iż książki pochłania się jednym tchem, celowo starałam się czytać troszkę wolniej, aby ta wspaniała historia miłosna, pomiędzy rosyjską dziewczyną a amerykańskim żołnierzem, trwała jak najdłużej :-)
Dla osób, którym ciężko rozstać się z bohaterami, autorka przygotowała jeszcze jedną książeczkę, a mianowicie "Przepisy Tatiany".  Tu wydarzenia rozgrywają się w kuchni Tatiany, a między jej przepisy wplecione zostały wspomnienia i wydarzenia jakich w poprzednich tomach nie opisano. Tej książki jeszcze nie przeczytałam (zostawiłam ją sobie na późniejszy deser ;-P),  więc teraz nie umiem stwierdzić czy warto ją nabyć, jednak myślę, że dla osób zauroczonych tą historią tak jak ja, miło będzie ponownie spotkać się z Tatianą i Saszą :) 

Po skończeniu i odłożeniu na półkę, książkę nie sposób zapomnieć.
Zdecydowanie polecam!!

A to mała niespodzianka dla tych, którzy nie mogą się doczekać ekranizacji tej historii :)
http://www.youtube.com/watch?v=vi2lfoDZr2s

środa, 07 października 2009
Kilka słów wstępu...

 

Witaj :) Mam na imię Ola, a to co robię na codzień to: praca zawodowa, zajmowanie się domem i moim dużym dzieckiem=mężem :-P
Jeśli czas mi na to pozwala, to dla przyjemności przede wszystkim czytam moje ukochane książki, a także robię zdjęcia i troszkę gotuję ;-)

Mam wielką nadzieję, że czas pozwoli mi na regularne pojawianie się tutaj :-) Przede wszystkim chcę się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami na temat książek jakie udało mi się przeczytać. Nie będą to jakieś wyszukane i profesjonalne recencje, a raczej parę słów jakie mi się nasuwają po lekturze ;-)
Sama często szukam miejsc gdzie mogę znaleźć recenzje/opinie różnych książek, więc mam nadzieje, że to co ja tu stworzę, teraz przyda się komuś innemu ;-)
W późnejszym czasie na pewno będę chciała się z Wami podzielić moimi fotkami (mój nowy konik!), jednak sporo czasu jeszcze minie ponieważ moja przygoda z aparatem dopiero się zaczęła :-)
Pozdrawiam !!

1 , 2